למה אתם חייבים מבנה ארגוני לעסקים שלכם?

מבנה ארגוני

מבנה ארגוני הוא שם כולל לכל בעלי התפקידים בחברה, המאגד את מערכת היחסים השוררת ביניהם. המבנה מפיק את התהליכים בארגון, ומאפשר לתהליכים העסקיים בו להתבצע כראוי. הוא מחלק את הפעילות הארגונית למחלקות ולבעלי תפקידים, מייעל את ההתנהלות של הארגון ומושפע משיקולים שונים – והכי חשוב, הוא יכול לעזור לעסק שלכם להתייעל משמעותית.

כדי שהעסק יצליח, חשוב להבין מהו מבנה ארגוני וכיצד הוא מייעל את התנהלות הארגון, משפר את איכות העבודה ותורם לרווחיות העסק. כל ארגון בנוי בבסיסו ממבנה ארגוני היוצר את ההיררכיה, מגדיר באופן ברור את בעלי התפקידים, המחלקות השונות, ומנתב את התנועה בארגון.

מהו מבנה הארגון?

המבנה הארגוני שונה בין חברות וארגונים גדולים לעומת עסקים קטנים. בראש כל חברה גדולה עומדים שני אורגנים בולטים: דירקטוריון ובעלי מניות. חברי הדירקטוריון אמונים על קביעת יעדי הארגון, האסטרטגיה העסקית שלו, בחירת מנהלי החברה ואחראים גם על הדרך לעמידה ביעדים שהוגדרו מראש.

בעלי המניות הם כל אדם או ארגון אשר בבעלותם מניות בחברה ציבורית או פרטית. חלוקת המניות מייצגת את שיעור הבעלות של כל אחד מחברי הארגון ומציגות את היחסים, הזכויות והחובות הנוגעות לבעלות בחברה.

בהמשך המבנה (המוצג כעץ או פירמידה), מוצג בראש המנכ"ל, לאחריו הסמנכ"ל, דובר החברה, המזכיר ולבסוף מוצגים המחלקות השונות ומנהלי הצוותים.

לעומת זאת, בעסקים קטנים מבנה ארגוני מציג את מנכ"ל הארגון, סמנכ"ל החברה ולאחריו מנהלי תפעול, מנהלי רשת, מנהלי אזור, מנהלי סניפים ולבסוף מנהלי הצוות.

חלוקת המשימות במבנה ארגוני

בכל ארגון קיימת חלוקה ברורה לכל תפקיד, כשכל עובד שעבר הדרכה מטעם הארגון, מוטלת האחריות להציג למנהליו  את כישוריו המקצועיים ברמה הגבוהה ביותר. החלוקה למשימות במבנה הארגוני נעשית על ידי חלוקה למטלות בין עובדים וביזור סמכויות. כך, העסק מנוהל בצורה טובה ומסודרת יותר.

מבנה ארגון

מאפייניו של המבנה הארגוני

היררכיה – כל ארגון מחולק בהתאם לסמכות והתפקיד של עובדיו. בארגון בעל היררכיה גבוהה, יופיעו מספר רב של תפקידי ניהול, ולהיפך. תפקידי הניהול ייקבעו על פי כישוריו של העובד, אופי העבודה ומיקומו. ככל שעובד ימוקם במקום גבוה יותר במסגרת ההיררכיה, כך הוא יהיה אחראי על כמות גדולה יותר של עובדים.

פורמליות – כל ארגון מבוסס על מדיניות, תקנות וחוקים. מבנה ארגון המושתת על עקרון הפורמליות יאציל יותר סמכויות על עובדיו, ועל האופן שבו הם מבצעים את עבודתם.

מקצועיות – מבנה ארגוני נקבע על פי רמת המקצועיות של עובדיו. בארגונים המציגים רמת מקצועיות נמוכה, גוברת תדירות התחלופה של עובדיו ובכך משתנה המבנה הארגוני בהתאם.

תחומי האחריות בארגון

ביזור הסמכויות בין הדרג הניהולי בארגון הוא מושג חשוב היוצר התמחויות שונות הנחוצות לכל ארגון. הביזור הוא האפשרות שניתנת למנהל באמצעות הסמכויות שניתנו לו, כמו גם מגוון התחומים בהם הוא רשאי לפעול. העבודה מתחלקת למחלקות השונות, ומתבצעת לפי כישוריהם של העובדים.

ארגון הבנוי בצורה לא נכונה, עלול לייצר מחלקות ותפקידים שאינם נחוצים לו. במקרים אלו, עלולים להיפגע שני בעלי תפקידים מרכזיים: מנהלי המחלקות ודרגות הביניים והעובדים שעלולים להרגיש חסרי חשיבות, ולפגוע שלא בכוונה במטרות שהציב לעצמו העסק.

בכל מסגרת זמן, ניתן להרכיב ולהציב מחדש לתחומים ותפקידים שונים רמות ועוצמות של מרכוז וביזור סמכויות כדי לאפשר התנהלות תקינה ותגובה מהירה מצד אחד ומצד שני לדאוג שהפעולות הקריטיות והמדיניות שנקבעה יוכוונו על ידי הדרג הניהולי הבכיר של הארגון. כך יוצרים היררכיה בריאה ומחלקים נכון את תחומי האחריות בכל ארגון.

לסיכום

מבנה ארגוני מהווה את התשתית החשובה ביותר לתפקודו של ארגון. כדי להצליח, כל עסק חייב להבין מהו המבנה הארגוני שלו, מהי חלוקת התפקידים וכיצד מחולקת ההיררכיה בו. מבנה הארגון מהווה את יסודותיו, ועל כן מומלץ לא לערוך בו שינויים בתכיפות גבוהה מדי. מבנה ארגוני בריא מהווה את הבסיס לעבודתו התקינה של הארגון. אך יחד עם זאת, יש להיזהר מקיבעון המבנה, בעיקר כאשר חלים שינויים מהותיים בסביבה או בתפיסה האסטרטגית של הארגון.

רוצים לשפר את המבנה הארגוני של העסק שלכם ולהבין מהו המבנה ומהי החלוקה הנכונה ביותר עבור? אנו בSeedbiz נשמח לעשות זאת עבורכם – השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

שתפו את הכתבה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *