תוכנית עסקית

מהי תוכנית עסקית?

תוכנית עסקית היא הכלי הכרחי ביותר עבור מנכ"ל ויזם סטארט-אפ. תוכנית עסקית לסטארט-אפ תעזור ליזם להנגיש לצוות הליבה, השותפים והמשקיעים איך החברה מתכוונת להשיג את המטרות העסקיות והפיננסיות צעד אחר צעד.

תוכנית עסקית לסטארט אפ

לשאלות ופרטים נוספים

איך אנחנו בונים תוכנית עסקית לסטארט אפ?

איסוף מידע מהיזם

בשלב זה, אנו נבין את אופי החברה שלכם, את הנפשות הפועלות שבו והכי חשוב – מהו המוצר או השירות שאתם מציעים ואיזו בעיה הוא פותר.

נחקור את גודל השוק, תחזית הצמיחה של השוק, הטרנדים, התנהגות קהל היעד והגורמים המשפיעים עליו, לצד אתגרים משפטיים.

מתחרים

נחקור את המתחרים, החל מהמודל העסקי, דרך הביצועים הפיננסיים ובכך נוכל להסיק מסקנות וגם לייצר ולהבליט את היתרון התחרותי שלנו.

חזון

שייעזור למשקיעים ולקוחות פוטנציאליים לדמיין איפה החברה תהיה בעוד מס' שנים.

ההזדמנות העסקית

נבין את הצורך הקיים אצל הלקוחות הפוטנציאליים והקיימים בשוק היעד. נזהה את הבעיה במצב הקיים והחסרונות הקיימים בו, לקראת הצגת הפתרון של המיזם.

הפתרון והערך לקהל היעד

נציג איך המוצר/השירות של הסטארט-אפ מתכוון לפתור את הבעיה שהוצגה קודם לכן בתוכנית העסקית, כאן גם נרחיב עלה יתרונות שלנו מנקודת המבט של הלקוחות הפוטנציאליים (קהל היעד).

אסטרטגיה - אבני דרך

שלב זה נייצר אסטרטגיה ברורה, המתחילה ממטרת העל ומחולקת למטרות פרקטיות קטנות שמראות איך מטרה אחר מטרה החברה מגיעה למטרת העל ולחזון שלה.

טקטיקה - תוכנית פעולה פרקטית

נכין את המשימות הטקטיות שבאמצעותן החברה תשיג את המטרות שיביאו אותה להשגת החזון. (מס' משימות טקטיות = השגת מטרה).

מודל עסקי

בשלב זה נחליט באילו דרכים ואפיקים הסטארט-אפ מתכוון לייצר הכנסות ומהם אפיקי הצמיחה שלו.

בשלב זה נציג את תחזית ההכנסות והרווחים של החברה שיגזרו מהגיליון של התוכנית הפיננסית.

איך תוכנית עסקית תעזור לי?

כל מיזם מתחיל ברעיון שאולי לקח לכם זמן להגיע אליו – אבל הוא רק חלק קטן מסדרה עצומה של תהליכים שכל כולם נועדו כדי להצליח להפוך אותו לחזון ולעסק חי, מתפקד, פועם ומצליח.

 התוכנית העסקית היא בעצם האסטרטגיה שתעזור לכם להפוך לחברה אליה אתם שואפים לגדול, ביחד עם רכישת יכולות ואפשרויות שונות כגון ערוצי רווח, פעולות שונות שתבצעו וכו'. 

מכיוון שמדובר בעצם בהגדרות מהות המיזם שלכם והדרך בה תבחרו כדי לפתח ולקדם אותו, אין לכם "ברירה" מלבד לייצר תוכנית עסקית – אין שום משקיע שירצה להשקיע במיזם ויזם שלא יודע מהם היעדים שלו, מה הוא בא לפתור ואיך, או ולמה כדאי להשקיע בו.

למה כדאי לכם ליצור תוכנית עסקית עם Seedbiz?

אנו מבינים לעומק את חשיבות התוכנית העסקית, המומחים שלנו צברו ניסיון וידע רב בהבנת כל שלב בתהליך. המחלקות השונות שלנו ישמחו להעניק מהתובנות והמסקנות שלהם כדי לייצר תוכנית מדויקת אשר תכסה כל אספקט חשוב, והכי חשוב – אנו גם פיתחנו מיומנות מרשימה ליישם את כל אחד מהשלבים בפועל, ולא רק להתעסק בתיאוריה.

דבר המומחה

שאלות ותשובות

במשפט אחד: ההבדל בין מסמך וורד או מצגת לקובץ אקסל. התוכנית הפיננסית מציגה נתונים חשובים כגון הכנסות, הוצאות, צפי תזרימי ועוד, בעוד התוכנית העסקית בעצם מייצגת איך תגיעו לשם. לדוגמא, בתוכנית העסקית אתם תציינו ערוץ רווח של מכירת פרסום באפליקציה, ובתוכנית הפיננסית תציגו כמה כסף אותו ערוץ צפוי להכניס ואיך הוא ישתלב במכלול של כלל שירותי המיזם שלכם.

מיזם ללא תוכנית ברורה הוא מיזם לא ברור, ואף אחד לא מתכוון להשקיע בחוסר וודאות במקרה הטוב וחוסר רצינות במקרה הרע. אנשים משקיעים כסף אחרי שהם מבינים איך הוא יכול להחזיר להם את הסכום אותו הם השקיעו, ואם יש דבר שאנחנו יודעים כבר מהיום הראשון – ביזמות אף אחד לא משקיע במזל, אלא רק ביכולות, יציבות והוכחות בשטח.

ממש לא, התוכנית העסקית נועדה קודם כל עבורכם! תוכנית זו היא בעצם תוכנית פעולה אשר תיצור לכם סדר וארגון ותעזור לכם לחזק את הנאמנות של העובדים שלכם והחיבור למוצר, לשירות ולמותג. כל מיזם או חברה שרוצים להצליח צריכים להפיק תוכנית עסקית – ולראות איך פתאום דברים נהיים בהירים יותר.

לא, ישנו הבדל גדול בין תוכנית עסקית בשלב ה-seed לשלבים מתקדמים יותר. חוק אצבע: התוכנית העסקית שואבת הרבה מהשלבים שלה ביחס למקום בו אתם נמצאים וליכולות העומדות לרשותכם כרגע. מיזם שרק התחיל בשלב הרעיון לא יחזיק באותה תוכנית עסקית כמו מיזם שגייס הרגע 10 מיליון דולר. בנוסף, סגמנטים שונים לרוב יציגו תוכניות עסקיות שונות.

בוודאי, חלק מהתהליך שלנו מתבסס על הבנה של המיזם שלכם, לרבות פעולות עבר ומסמכים שונים שיצרתם בתחום הנ"ל. כך נוכל להבין לעומק את המיינדסט שלכם ולחזק את המסקנות והתובנות תוך התאמה לז'רגון ולמטרות שלכם.

נשמח לשוחח על התוכנית העסקית שלך