בשביל ניהול עסק נכון, לא חייבים כישרון

ניהול עסק נכון

אלפי עסקים נסגרים מדי שנה בישראל, ומרביתם עסקים קטנים. לעיתים, רעיון טוב וכישרון גדול מעניקים את החשיבה שאי אפשר להיכשל – אך בפועל, זהו אינו המצב.  יש להבין עסק לא יצליח לשרוד ללא ניהול עסק נכון הכולל יעדים, חזון, הצבת מטרות ותוכנית עבודה ברורה ונכונה לשנים ארוכות.

לא מעט אנשים מבורכים בכישרון ובכוונה טובה, מקימים עסק עם המחשבה שלהם זה לא יקרה, והעסק שלהם אינו נועד לכישלון. ההתחלה נראית נוחה ופשוטה, אך ככל שהזמן חולף מגיעה ההרגשה שבניגוד לציפייה, העסק לא עובד, השיווק אינו נכון, אין מספיק לקוחות – וקיימת תחושה של אי וודאות ושל חוסר סיפוק.

לכן חשוב שנבין שכדי לבנות עסק לא מספיק רק הכישרון, אלא נחוצה יכולת של סדר וארגון – וזה לא משנה אם מדובר על עסק שבו יש רק עובד אחד או על ארגון גדול עם 100 עובדים ויותר. עסק חייב לפעול על פי תכנית ניהול מסודרת למען הצלחתו. ללא הצבת יעדים, סדר בניהול, חזון וסידור זמן נכון, עלול למצוא העסק בתוך הסטטיסטיקה המצערת של בעלי עסקים בישראל שהניחו לכישרון להוביל, ונאלצו לסגור את העסק שלהם בתוך זמן קצר יחסית.

איך מנהלים נכון עסק?

בעלים של עסק מצליח חייב לשלב בין מוטיבציה וכישרון לבין היכולת בהבנת העסק. ניהול נכון, בניית תכנית אסטרטגית, הבנת נקודות החוזקה והחולשה של העסק, הכרת המתחרים, הצבת יעדים ברורים ועוד, הם המפתח להקמת עסק משגשג ומצליח.

מהן ההמלצות לניהול עסק בצורה נכונה?

בניית תכנית עסקית לא מעט עסקים שאינם עושים זאת, מגלים שהם אינם יכולים לנהל את העסק לבדם ושיש להם יותר הוצאות משחשבו תחילה. תכנון העסק מראש משמעו עסק שיכול להוביל לשגשוג ופריחה. ניהול חובבני ברמה היומיומית יוביל לכישלון, גם כאשר הכישרון גובר על יכולות הניהול.

קידום מכירות והגעה אל קהלי יעד שנקבעו מראש –  אם אין מכירות, אין הכנסות. לכן שיווק הוא אחד הדברים החשובים עבור כל עסק. בניית אסטרטגיה שיווקית נכונה תשפר את כמות המכירות, תגדיל את כמות הלידים ותעלה את מספר הלקוחות שרוכשים מהעסק את המוצר או השרות.

קביעת יעדים והצבת מטרות – מהן ההכנסות אליהן תרצו להגיע היום? השבוע? החודש?
הדרך הנכונה להבין האם אתם בכיוון הנכון, היא בהגדרת יעדים והצבת מטרות לעסק שלכם. בחירה והצבה של יעדים ומטרות היא חלק חשוב מאוד בעבודה וביום יום בעולם העסקים. חשוב מאוד לוודא שאתם עושים זאת בצורה נכונה וטובה על מנת להגיע לתוצאות המרביות שהצבתם לעצמכם.

הכרת המתחרים –  על מנת להחליט באופן שקול ונכון במה עליכם להתמקד, חשוב מאוד להכיר את המתחרים שלכם בשוק. מהם היתרונות לעומת החסרונות שלכם, מה מבדל אתכם על פני האחרים. חשוב לבצע ניתוח מתחרים מחדש, בכל פרק זמן מסוים: למשל, כשרוצים לצאת בפעילות עסקית חדשה, כשהעסק יוצא במבצע חדש, כשיש ירידה בהכנסות, נטישה או הגעה המונית של לקוחות ועוד.

חישבו תמיד על הטווח הארוך –  אחת הסיבות לכישלון העסקים בישראל היא חשיבה לא מספיק יציבה וטובה. חשוב מאוד לתכנן את הצעדים הבאים קדימה, ולחשוב בכל יום כיצד ניתן לשפר את היום הבא. בעולם דיגיטלי וטכנולוגי שהולך ומתפתח, השוק הופך דינמי, ולכן חשוב תמיד להישאר עם אצבע על הדופק.

הישארו מעודכנים והיו פתוחים לרעיונות חדשים – השוק העסקי משתנה בכל רגע נתון. עסק עם ניהול לא נכון, שלא מזהה ומתעדכן מיד בשינוי המגמות, עלול שלא לשרוד. חשוב מאוד להקדיש זמן ולחשוב על רעיונות ופתרונות יצירתיים אחרים לטובת שיפור וייעול העסק שלכם.

ניהול עסק נכון - ייעול עסק

לסיכום

המון כישרון ומעט מזל לא יצילו את העסק שלכם: אחת הסיבות המרכזיות לכישלונם של לא מעט עסקים בישראל, הוא הקושי של בעל העסק בניהול נכון. יש להבין ששיווק ומיתוג העסק חייבים לפעול בצורה נכונה על מנת שהעסק יעבוד בצורה אפקטיבית, עם פעילות יציבה ורווחית לאורך זמן.  בנוסף, יש לפתח תכנית עסקית ברורה המושתתת על חזון, יעדים ועבודה קשה. על מנת שלא להיכנס לסטטיסטיקה של אלפי עסקים בישראל שנסגרו כי "לי זה לא יקרה", חשוב מאוד לנהל את העסק שלכם בצורה נכונה. תשננו שוב ושוב את המשפט הבא – זה שאתם בעלי מקצוע מצוינים, לא אומר שהעסק שלך מנוהל בצורה מקצועית ואחראית.

שתפו את הכתבה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *