10 הסטארט-אפים המובילים בעולם טכנולוגיות הבנייה

top 10 contech startups

אם קראתם את המאמר הקודם, יש לנו תחושה שעוררנו בכם את יצר הסקרנות ומספר שאלות – מהם הפתרונות השונים, האם הם כבר זמינים וכמובן – האם הם יוכלו לעזור לכם? בכדי לתת לכם הצצה מעמיקה יותר לעולם שנמצא בצמיחה מטורפת, ליקטנו עבורכם 10 סטארטאפים מעולמות ה-Contech אשר מתרכזים בבנייה בשטח. אנחנו כבר יכולים להגיד לכם מראש שאנו מאמינים שתמצאו לפחות רעיון אחד אשר יוכל להשפיע משמעותית לטובה על נפח ותפוקת העבודה שלכם כיום, תוך חיזוק אלמנטים חשובים כגון בטיחות, איכות ומצוינות.

IntSite

המיזם שהוקם בשנת 2017 ע"י אחים ישראליים מתחום הנדסת הבניין נועד להיפטר מצוואר בקבוק משמעותי – תפעול העגורן. הפתרון אותו החברה מציעה מצייד את העגורן בחיישנים ומצלמה חכמה אשר נועדו לעיבוד תמונה וקול ביחד עם אלגוריתמים חכמים ובכך להשתמש בבינה מלאכותית בכדי לתפעל את העגורן בצורה יעילה יותר. עד כמה? המערכת צפויה לחסוך כמיליון דולר בממוצע עבור כל פרויקט בנייה, למנוע קריסות שתוצאתן מטעויות אנוש ולייצר שיפור של עד 30% בביצועי העגורן ובכך, להפוך אותו לכזה שעובד בצורה אוטונומית לחלוטין בכדי למצוא את המסלול הטוב ביותר, לתעדף משימות ולדעת לתקשר עם המנופאי ולספק מידע רב ערך שיעזור גם בפרויקטים הנוכחיים וגם בבאים.

Shapedo

מיזם זה נחשב לאחד מהוותיקים בתחום (הוקם לפני יותר מ-7 שנים ומאז זכה לעבוד עם סוללה בונה, אלקטרה ועוד), והוא זכה לכך בין היתר מפני שהוא חוסך לא מעט בכל מה שנוגע לשינויים במהלך פרויקט הבנייה. 

איך? אם עד פיתוח הפתרון, כל שינוי הצריך עצירה, חישוב מחדש ואף הקצאה של משאבים חדשים והחלפה של העובדים והציוד הקיים, מה שהוביל להארכת הפרויקט והוצאות גבוהות מהמשוער. באמצעות הפתרון של שייפדו, התוכנית החדשה תושווה לתוכניות קודמות ותציג את השינויים הנדרשים במדויק ביחד עם הצעות מחיר רלוונטיות. כך, ניתן יהיה לבצע את השינויים מבלי לפגום כמעט בהליך העבודה. עד כמה? השימוש בפתרון הוכיח את עצמו ככזה אשר מוריד ב-1.5-2% את עלויות הבנייה בפרויקט, וכשמדובר בהליכי ענק כמו החברות שהוזכרו קודם, מדובר בחיסכון של לפחות מיליוני שקלים, ולעתים אף הרבה יותר מכך.

Rollinom

אחד האלמנטים היפים בכל מה שנוגע למיזמים הוא היכולת להוסיף שכבות של חדשנות גם עבור קונספטים מסורתיים, וזה בדיוק מה שהפתרון של רולינום עושה.

המערכת הדיגיטלית של רולינום מצליחה להפוך תוכניות דו ממדיות להדמיות תלת ממדיות תוך דקות ספורות, ביחד עם האופציה להוסיף אלמנטים של מוצרים קיימים ובכך לייצר הדמיות אשר מתאימות לקבלנים, יזמים וכו' בכדי להציג את הפרויקט המתוכנן בצורה מרתקת וברורה, ובכך להגדיל את אחוזי ההצלחה במכירת הנכסים המוצעים. בנוסף, הפתרון משמש גם עבור בעלי בתים קיימים בכדי לייצר הדמיות לכיווני עיצוב אפשריים ובכך לשפר את הסנכרון בין שאיפות הלקוח לתוצר הסופי.

Versatile Natures

כמו שכבר היה ניתן להבין מהסטארטאפ הראשון ברשימה, העגורן הוא נקודה חשובה בכל הליך הבנייה – וכאן נוצר פתרון אשר ממקסם את יכולות העגורן בשליחת מידע מהימן, עדכני ורציף אל מנהלי השטח והפרויקט.

כיום, פרויקטים רבים בתחום סובלים מכך שלא ניתן לקבל מידע איכותי מאלו אשר פועלים בשטח. במקום לנסות ולשפר את התנהלות העובדים, המיזם החליט להתמקד בשטח הבנייה עצמו על ידי "חימוש" העגורן בחיישנים שונים אשר הופכים אותו למעין מגדל פיקוח. בהתחשב בכך שכמעט כל העבודה מתנהלת דרכו בצורה כזו או אחרת, ניתן לקבל עדכונים בזמן אמת ובכך לפתור בעיות שכמעט ולא היו יכולות להימנע בעבר.

Samson Logic

עוד תחום שכמעט ולא השתנה עד לשנים האחרונות הוא זה של מוטות הפלדה. הם נמצאים כמעט בכל אתר בנייה, אך בפועל – ההתנהלות חוזרת על עצמה: בלאגן, סיכון שמוביל לפציעות, פחת גבוה, עומס ולחצים, והרבה פעמים גם בכך שהתגלה ברגע האחרון שחלק נכבד מהסחורה שהגיעה בכלל לא מתאים לפרויקט.

מיזם זה נוסד ביחד עם ראש המכון הלאומי לחקר הבנייה, והוא מיושם בתור פתרון המבוסס על מכולות המסודרות לפי שלבי העבודה השונים ובכך, הכל יהיה מרוכז במקום אחד, קל לטיפול, שינוע ופריקה ועם הרבה פחות פגיעות בנפש וברכוש.

DatuMate

האם דברים מתנהלים כראוי למתוכנן?

זו שאלה אשר תקפה עבור כל אחד מאיתנו, על אחת כמה וכמה בעבודות בנייה מורכבות וחשובות. אם עד לפני פחות מעשור היינו צריכים להתבסס על דיווחים לקוניים וטקסטים שלא יכלו לתאר את המצב בשטח, הרי שבזכות הפיתוח של חברת דנומייט – הכל השתנה.

המוצר של החברה מחזק משמעותית את הסנכרון בין האנשים בשטח למנהלים מחוצה לא – על ידי איסוף של מידע מאתר הבנייה באמצעות רחפנים, ניתן לקבל תמונת מצב בדיוק אופטימלי באמצעות מפות ומודלים אשר מיוצרים ומנוטרים אוטונומית, ובכך – כל אחד מהמעורבים בדרג הגבוה יוכל להבין בדיוק איפה הפרויקט עומד, האם צפויים עיכובים כלשהם והאם הכל עומד במקום.

UNIQAI

לקחת את ההחלטה או לא?

התשובה תמיד מורכבת, ואם מדובר בכזו הקשורה לבנייה – הנושא מסתבך.

המערכת של יוניקאיי מיועדת לשלבי התכנון, והיא משתמשת בממשק מתקדם ומבוסס אלגוריתמים חכמים לתכנן את החלקים השונים – ניתן להוסיף ולהוריד אותם, לבחון את יכולות הנשיאה, הכוח וכו' עבור כל אחד מהכלים בהם תשתמשו וכמובן לספק תחזית פיננסית לגבי כלל העלויות.

בנוסף לכך, לא מדובר רק בהצגת המצב הצפוי אלא גם באלטרנטיבות ופתרונות – המערכת מסוגלת לנתח את דרך הפעולה הנתונה ולהציע אפשרויות אחרות אשר צפויות לשפר את זמני הביצוע. מנגד, היא גם יכולה לתת תחזית ריאלית יותר – למשל חלק בפרויקט שהיזם בטוח שיוכל לקרות תוך חודשיים, אך בפועל התוכנה צופה כי זה יקרה בשלושה חודשים.

Ultrawis

תפעול של מנוף הוא ללא ספק עבודה מאתגרת אשר דורשת הרבה אחריות – וכתוצאה מכך גם עלולה להוביל לסכנת חיים: פרמטרים כמו עבודה בגובה, רוחות ועוד לא עוזרת לכך, אך הפתרון הבא משנה את המשחק.

המיזם מאפשר לתפעל מנוף במלוא מובן המילה גם כאשר המנופאי נמצא בקרקע, זאת באמצעות שילוב של טכנולוגיה מתחומי קסדות לטייסי קרב וראיית לילה במסוקים. באמצעות שילוב של חיישנים, עיבוד תמונה ומציאות מדומה – ניתן יהיה לראות את כל אתר הבנייה בתצוגת זמן אמת של 360 מעלות ובכך לחסוך מיליוני שקלים בכל פרויקט.

Criaterra

קרמיקה ובטון הם ללא ספק חומרי יסוד בתעשייה, אך האם הם טובים לעתיד של כדה"א? 

שאלה זו היא הגורם מאחורי הקמת חברת קריאטרה, אשר ראתה כי אותם חומרי גלם אינם מתכלים, לא ניתן למחזר אותם, והם אף פולטים חומרים מסוכנים. החברה הצליחה לייצר חומרים אמינים ויציבים לבנייה שהינם 100% טבעיים ומבוססים על אבקות אבן וסיבים מהצומח, זאת מבלי להתפשר על הסטנדרטים הנדרשים בעולמות הבנייה. אמנם מדובר בפתרון המתאים כרגע בעיקר לעולמות העיצוב, אבל אין ספק שמדובר בהתחלה נהדרת לעתיד.

Green Bag

לפעמים, הבעיות בפרויקטי בנייה מתחילות דווקא איפה שהתהליך מסתיים.

פינוי פסולת בניין הוא נושא בעייתי עבור לא מעט קבלנים, ובצדק. נדרש ניהול לוגיסטי מיוחד, פינוי למקומות נאותים ועוד מגוון פרמטרים אשר חייבים להילקח בחשבון – ובעיה באחד מהם עלולה להשפיע לרעה על כלל הפרויקט. 

כאן נכנס הפתרון של חברת גרין באג הישראלית: מזמינים מראש שקים ייעודיים לפינוי הפסולת, משתמשים בהם כרגיל ובתום השימוש, סורקים את קוד ה-QR ונהנים מאיסוף ישירות לאתר מחזור מורשה בלי כאב ראש והתעסקויות, וכך מתפנה עבורכם זמן יקר אותו תוכלו להקדיש לשאר חלקי הפרויקט.

זאת רק ההתחלה

הדגימה הזו היא 10 סטארטאפים ישראלים מתוך רשימה של יותר מ-900 כאלו בעולמות ה-ConTech וה-PropTech, והיד עוד נטויה. אם אתם רוצים להכיר יותר את הרעיונות, הפתרונות והנפשות הפועלות – אנו מזמינים אתכם להצטרף אל החדשנות והעשייה וליהנות מכל הטוב שיש לטכנולוגיות המתקדמות להציע.

שתפו את הכתבה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *