הכירו את לירון בן יהודה, שותף בסידביז וסמנכ"ל "ישראגז" לשעבר

לירון בן יהודה,  בן 31, נשוי באושר לחן ויש להם ילדה בשם ליבי שהיא הלב שלהם – כשמה כן היא, גר בירושלים יליד דרום אפריקה הספיק לגור בארה"ב תקופה מסוימת. עיקר עיסוקו בחמש השנים האחרונות בתחום האנרגיה והגז הביתי (שוק הגפ"מ), לירון מתמחה בפיתוח עסקי, שיווק, מכירות וניהול משברים. גילוי נאות – החברה בבעלותו שותפה בחברת סידביז.

עם חלוף השנים קיבל הצעה מחברת "ישראגז (אופק) בע"מ" לעבוד תחילה כמנהל סניף של העיר ירושלים, מהר מאוד ולא בהפתעה הוצע ללירון לכהן לא פחות ולא יותר כסמנכ"ל החברה. "כיהנתי כסמנכ"ל החברה 5 שנים עד שהחברה מכרה את פעילותה לחברת סונול, במכירה הייתי אמון על המשא ומתן מטעם החברה"… מספר לירון ומוסיף "מרגע שהצטרפתי ל"ישראגז" החברה הכפילה את מחזור המכירות שלה מדי שנה, הביאה להורדת מחירים, ניעור השוק האוליגופולי-ריכוזי ובכך למעשה עוררה את סקרנותם של חברות מוכרות ואנשי ציבור ידועים בדבר אפשרות רכישת החברה."

לירון, לאחר ההקדמה הנפלאה ומעוררת ההשראה, שתף אותי ואת הקוראים מהי דרך החשיבה העסקית שלך?

ראשית כל זה עניין של אופי, האופי שלי בנוי כך שאני אוהב "לשבור מבנים" או בצורה יותר מדויקת "לשבור מבנים מסורתיים תוך יישום שיטת SIT – Systematic Inventive Thinking – כלומר חשיבה שיטתית יצירתית. בדרך כלל הנטייה של כולנו "לחשוב מחוץ לקופסא", משפט נחמד וטוב שנועד לפתח רעיון שלמעשה ממלא צרכים קיימים, אמשיך להסביר – לא כל בן אדם יודע איזה חוסר יש לו באמת, לא כל אחד יודע מה הצרכים שחסרים לו.

לדוגמא – לפני מאות שנים לא היו שעונים, עד שמישהו המציא את השעון, כלומר – האנושות לא תמיד מכירה בצרכים שחסרים וברוב המקרים לא מבינה מדוע זה גם חסר, בדיוק כמו בתקופה שלפני השעון, האם הסתדרו? כמובן שכן. אני דוגל בלקחת דווקא את הקופסא (משהו קיים) ולעשות איתו משהו שונה! זה יכול לבוא לידי ביטוי בהרבה דרכים, אפשר להשתמש במוצר קיים ולבצע עליו אופרציות שונות בתבניות שונות: החסרה, איחוד, חלוקה או הכפלה של רכיב ואז אגלה צורך חדש שהאנושות טרם הכירה.

כאן באה לידי ביטוי החשיבה בתוך הקופסא, לאו דווקא מחוץ לקופסא. לפעמים צריך להתעסק ב"עולם הסגור" של הקופסא ולמצוא איך לייעל ולשדרג אותה, כך נקבל למעשה תועלת רבה יותר מחיפוש רעיונות "מחוץ לקופסא" ולמעשה ניצור "אוקיינוס כחול", מרחב חדש של צרכים, באמצעות רכיבים במוצר קיים.

לירון בן יהודה - פגישת שותפים
לירון במשרדי Seedbiz במסגרת פגישת תכנון שנת 2021

הגעת אלינו לפני פרק זמן מסוים, יזמת ואתה בעיצומה של בניית חברה גדולה בנושא פלטפורמה לגיוס הון, ישנם יזמים צעירים בבית שאינם מכירים את הנושא, אשמח שתפרט בקצרה איך הגעת לתחום ומה אתה מתכוון לעשות בשיתוף פעולה עם סידביז?

במסגרת לימודי התואר השני שלי במנהל עסקים בסמינר היה מרצה שליווה בעבר את המייסדים של Yahoo בבריטניה והכיר את המייסדים של Google, למעשה הוא בא והסביר לנו איך שווקים אלקטרונים עובדים וכיצד נעים להתפתחות בכל הנוגע לטכנולוגיה פיננסית.

בסמינר מקביל, אחד מהנושאים המרכזיים עסק בנושא גיוסי המונים (Crowdfunding) ובאותה עת מצאתי והואר לי שיש הרבה מאוד יזמים מתוסכלים מהדרך שלהם, לא מצליחים לגייס משקיעים ושנוצר הרושם שהמוצא האחרון שלהם לפני סגירה זה ניסיון גיוס בפלטפורמות השקעות המונים. שוחחתי עם אנשים בכירים בתעשייה במדינת ישראל, אני יודע בצורה חד משמעית שאנשים מוכנים להשקיע במיזמים מסוימים אך לא יתקרבו לעולם להשקעה במיזמים בפלטפורמות לגיוס המונים.

למה? כפי שהזכרתי קודם נוצר הרושם כלפי מיזמים המופיעים באותם פלטפורמות שמאחר ואף משקיע לא האמין במיזמים, אותם מיזמים עברו לנסות את מזלם בגיוס כסף ומציאת פתרונות מול "כסף טיפש" שבעולם השקעות ההמונים.

מעניין, למה אתה חושב שמגיבים כך אותם משקיעים?

אני חושב שחלק מהבעייתיות פה זה הניסיון של אותם פלטפורמות קיימות לחשוב "מחוץ לקופסא" בניסיון לתת מענה על צורך קיים, במקום לייצר צרכים חדשים, לאפיין אותם "מתוך הקופסא" ובכך לבדל את המיזמים שנמצאים על הפלטפורמות.

כך למשל לא מצאתי באף פלטפורמה דגש על "מי עומד מאחורי המיזם?!" יש פה צורך לא מודע, שברור שהוא קיים אצל משקיעים וכל שצריך הוא לחשוף אותו. לא מספיק שיהיה רעיון טוב, צריך שמישהו ינהל אותו, שידע איך ל"נווט את הספינה" נכון עם כספי המשקיעים. בדיוק בגלל זה פניתי לסידביז וכיום אנחנו שותפים כתוצאה מאידיאולוגיה המשותפת לנו. אנו כמו סידביז שמים דגש קודם כל על היזם ולאחר מכן על המיזם ולכן החיבור בינינו הוא מושלם וזה המפתח להצלחה.

ספר ככל שתוכל על התכניות לעתיד –

בשנת 2021 אנו מתכוונים להעלות לאוויר פלטפורמה להשקעות שתשנה את חוקי המשחק ותתן ערך מיוחד למשקיעים ולא פחות ליזמים העומדים מאחורי המיזם. בכך אנו ניתן במה ליזמים שעברו סינון מעמיק לגייס כסף, מנגד להחזיר את הביטחון למשקיעים אשר ירצו להשקיע באומת החדשנות. אני חושב שזו הזדמנות טובה כיום ליזום, להרבה אנשים מתפנה זמן ופנאי, בזמן הזה ניתן לחשוב ליצור דברים חדשים, לנצל ולזהות הזדמנויות ודפוסי פעילות חדשים.

מעבר לכך קיימת חשיבות להרגשה העצמית, אדם לא יכול להתנוון, חייב להיות בתנועה, לפתח את עצמו וזה יכול להיות בכל דבר – רכישת ידע, טיפוח עצמי וליצור עצמו מחדש. הקורונה לימדה את כולנו שאין תעודת ביטוח לאף אחד ובטח לא לשכירים. סמנכ"לים ומנכ"לים גדולים מוצאים עצמם מובטלים וחסרי עבודה ולעומת זאת היזמות העסקית נשארת לנצח ואתה יכול לפעול בה לפי הלב והרצון שלך. ההזדמנות לכך היא באמצעות הפלטפורמה הייחודית והחדשנית שלנו.

איזה מסר היית רוצה להעביר לקוראים?
אצטט מתוך הסרט "רוקי בלבואה":

"העולם הוא לא רק אור שמש וקשתות בענן. הוא מקום שפל מאוד ומלוכלך. העולם יפיל אותך לברכיים, וישאיר אותך שם לתמיד אם תתן לזה לקרות. אף אחד – לא אתה, אני או כל אחד אחר – יכול להכות בך חזק כמו החיים עצמם, אבל לא משנה כמה חזק אתה מכה – אלא כמה חזק אתה מסוגל להיפגע ולהמשיך הלאה. כמה אתה מסוגל לספוג ולהמשיך הלאה. ככה מנצחים! עכשיו, אם אתה יודע מה אתה שווה – צא החוצה ותשיג את זה. אבל אתה חייב להיות מוכן לספוג את המהלומות, מבלי להפנות אצבע מאשימה ולומר שנכשלת בגללו, בגללה, או בגלל מישהו אחר."

בתקופה כזו שבעיני רבים נחשבת כתקופה גרועה, שבה אנשים מתקשים בשמירת מקור פרנסתם, ש"עולמם חרב עליהם" , שכולם אשמים (רק לא הם) ושהם חוטפים מכל מקום אפשרי, מי שמסוגל לקחת את זה לכיוון אחר, להתקדם וליזום – יכול להפיק מזה תוצרת מדהימה! גם שיהיו משוכות בדרך, תספוג אותם ו- Go for ITS! ככה מנצחים!

מאחל לכל היזמים, היזמיות והמיזמים המון בהצלחה! אמן.

שתפו את הכתבה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

3 תגובות

  1. זכיתי להכיר אותך ולהיות שותפה זעירה לחוויות שעברת, יכולה להעיד שאתה במיוחדות שבך ובתמיכה והאימון של חן הצלחת להפוך את הכל לדברים טובים ועם המיוחדות שבך אתה תגיע רחוק.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *